Zamieszczam fajny projekt odbiornika z przemianą częstotliwości autorstwa F6BQU. Na jego STRONIE znajduje się dokładny opis i choć jest w języku francuskim, tłumacz google radzi sobie z nim na tyle dobrze, że nie będzie problemu z jego zrozumieniem. Według autora miał to być odbiornik na jedno pasmo - do wyboru na 80, 40 lub 20 metrów, ja rozbudowuję go tak, żeby pracował na wszystkich trzech. Schemat oryginalny, który zamieszczam poniżej dotyczy wersji jednopasmowej:



Ponieważ mój Rx docelowo ma mieć trzy pasma (na razie uruchomiłem 14 MHz, ale próby na 3.5 wypadły pomyślnie), dołączyłem do niego zewnętrzne VFO w postaci syntezy DL4JAL/SP3SWJ. Usunąłem te elementy (VFO), które na schemacie są połączone z pinami 21 i 22 układu MC 3362P i korzystając  z pomysłu Robertów SP3RAF i SQ3AUF, podałem na nie sygnał z DDSa poprzez transformator szerokopasmowy (zdjęcie poniżej). Taki sposób podłączenia oscylatora korzystniej wpływa na produkty przemiany niż podłączenie niesymetryczne:



Sygnał z anteny filtrowany jest przez dwa podwójne obwody  pasmowe, których tłumienie kompensowane jest przez wzmacniacz na tranzystorze FET U310 (J310). Następnie podawany jest na mieszacz układu MC3362P. W skład tej kostki wchodzą również dwa oscylatory (i mieszacze), dzięki czemu nie ma potrzeby budowania oddzielnego generatora BFO.
Filtr kwarcowy zbudowałem z czterech wyselekcjonowanych rezonatorów 10 MHz i ma on szerokość około 3 kHz, tak aby móc odbierać sygnały SSB, niegłupim pomysłem było by dołożenie filtru CW i przełącznika. Sygnał częstotliwości pośredniej wzmacniany jest w układzie MC 1350.
Po zmieszaniu z BFO i detekcji, sygnał przechodzi przez pasywny filtr dolnoprzepustowy, a następnie przez aktywny na układzie MAX293. Regulacja szerokości pasma odbywa się za pomocą potencjometru Pot. 3.
Ja użyłem MAX295, który pozostał mi po budowie Scaffa-1. Za pierwszym z tych filtrów, część sygnału m.cz. jest pobierana do układu ARW - wzmacniana i prostowana wraca na MC 1350. To samo napięcie wykorzystane jest do sterowania S-metrem.
Natomiast sygnał, który zostaje odfiltrowany w MAX293 steruje wzmacniacz końcowy LM386, który zasila słuchawki lub głośnik. Pot. 4 reguluje głośność wzmacniacza.
F6BQU skonstruował ten odbiornik z myślą, że będzie współpracował z nadajnikiem tworząc w ten sposób transceiver. Podobnie jest w moim przypadku, mam zamiar upakować go razem z nadajnikiem tranzystorowym i syntezą częstotliwości. Obudowa po analogowym dekoderze, w którą na początu montowałem  odbiornik, po dodaniu nadajnika okazała się jednak za mała.

Odbiornik w budowie:



Gotowa płytka, odbiornik działa:




Widok od strony ścieżek:





Pierwszy pomysł na obudowę, niestety nadajnik się już nie mieści:





Do zestrojenia filtru użyłem NWT-7 (aby móc to zrobić precyzyjnie, dolutowałem do obwodów wejściowych trymery od strony druku). Filtry na pozostałe pasma znajdują się na oddzielnych płytkach. Wykres filtra na pasmo 20m:



Próbka sygnałów SSB i CW nagrana podczas uruchamiania odbiornika. Akurat były zawody, więc sporo stacji na paśmie:
LINK


Zdjęcie płytki PCB do termotransferu w lustrzanym odbiciu (powinno mieć 130x84mm):



Warto wspomnieć, że na początku zbudowałem dedykowany do tego odbiornika 
nadajnik F6BQU
i mimo, że miał bardzo małą moc, robiłem na nim fajne łączności w paśmie 20m. Wstyd się przyznać, ale nadajnik ten rozebrałem z powodów których nawet nie wymienię. ;) Ponieważ w nadajnikach interesuje mnie tylko telegrafia, uprościłem bardzo schemat pomijając całą część modulacyjną i przemiany częstotliwości, gdyż synteza której używam posiada świetną funkcję która nazywa się direct cw.
Jej działanie polega na tym, że w momencie naciśnięcia klucza, DDS pomija częstotliwość pośrednią i generuje sygnał o częstotliwości takiej na której odbieramy. Czyli jeśli odbieramy stację na 3.525 MHz a pośrednia w naszym radiu równa się 10 MHz, to VFO mamy ustawione na 6.475 MHz (przy mieszaniu różnicowym), jednak w momencie naciśnięcia klucza, DDS przełącza się na częstotliwość 3.525 MHz i możemy tym sygnałem bezpośrednio sterować nadajnik.


Powrót na stronę główną